Bezpieczeństwo
Poniżej przedstawiamy zgłaszane przez PAK zagadnienia, które wymagają wprowadzenia odpowiednich uregulowań oraz podjęcia działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego na polskich drogach szybkiego ruchu.
Tworzenie korytarza życia
Zakończone wprowadzeniem odpowiednich przepisów w 2019 roku. Autostrady koncesyjne przygotowały filmy instruktażowe i regularnie promują tworzenie korytarza życia.
Zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy pojazdami
Z naszych doświadczeń wynika, że brak zachowania odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu jest przyczyną wielu zdarzeń drogowych, a także innych niebezpiecznych sytuacji, dlatego postulujemy przejęcie rozwiązań prawnych regulujących precyzyjnie wymagane odstępy pomiędzy pojazdami na drogach szybkiego ruchu biorąc pod uwagę dozwolone prędkości i charakterystykę ruchu.
Wyprzedzanie prawym pasem ruchu
Zwracamy uwagę na konieczność podjęcia działań w celu przyjęcia rozwiązań prawnych zabraniających wyprzedzania na autostradach z prawej strony. Zapis taki byłby spójny z funkcjonującym obowiązkiem jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, co powinno zapobiegać używaniu pasów szybkich poza okresem wyprzedzania. Wyprzedzanie prawym pasem ruchu na autostradach nie jest zjawiskiem nagminnym, jednak bardzo niebezpiecznym - często kierowca jadący lewym pasem nie spodziewając się próby wyprzedzania z prawej strony zmienia pas ruchu przecinając tor jazdy pojazdu wyprzedzającego. Biorąc pod uwagą znaczne prędkości pojazdów skutki takich zdarzeń są poważne.
Postępowanie podróżnych w przypadku awarii pojazdu
Dostrzegamy potrzebę uświadomienia użytkownikom dróg szybkiego ruchu zagrożeń związanych z przebywaniem w unieruchomionych w wyniku awarii pojazdach bądź w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Inicjujemy i prowadzimy w tym zakresie kampanie edukacyjne np. (Za)trzymaj się zasad.
Ustawienie tablic reklamowych wzdłuż dróg międzynarodowych
Treści reklam wielkogabarytowych mogą odwracać uwagę kierowców od drogi, mając na względzie bezpieczeństwo użytkowników autostrad postulujemy podjęcie działań legislacyjnych mających na celu uregulowanie przepisów dot. reklam wielkogabarytowych.
Jazda „pod prąd”
Uważamy, że zastosowanie dodatkowego oznakowania nieprzewidzianego w chwili obecnej przepisami prawa - w obrębie węzłów autostradowych i Miejsc Obsługi Podróżnych przyczyniłoby się do eliminacji niezamierzonego korzystania z jezdni autostrady w niedozwolonym kierunku. Rozwiązania takie funkcjonują w większości krajów europejskich. Postulujemy podjęcie działań w celu przyjęcia rozwiązań prawnych umożliwiających instalacje oznakowania zapobiegającego wjeżdżaniu pojazdów na dwujezdniowe drogi szybkiego ruchu w niewłaściwym kierunku.
Usuwanie pojazdów pozostawionych na pasie awaryjnym
Apelujemy o podjęcie działań w celu przyjęcia rozwiązań prawnych umożliwiających usuwanie pojazdów pozostawionych na pasie awaryjnym tak szybko jak to możliwe; w naszej opinii okres ten nie powinien przekraczać kilku godzin od zidentyfikowania problemu przez służby autostradowe.